środa, 7 listopada 2007

Rumunia - fotoreportaż

Szczerze mówiąc, nie za bardzo mam tu co napisać bo wszystkie wspomnienia poszły z dymem. Może szczątkowo uda mi się coś odtworzyć, może część nazw miejscowości...


Pierwsze fotki są z miejscowości, do której można było dojechać tylko pociągiem (chyba Visu de Sus). Cztery domy na krzyż, utrzymują się chyba głównie z turystyki i ściągania drewna z lasu. Ciekawostką były nadwozia samochodów zaadoptowane do jazdy po torach. Nie wyszło mi żadne zdjęcie takiego wynalazku, bo już wtedy w Practice szwankowała migawka :/Prawdziwa kolej parowa przewożąca turystów.

Stacja paliw :)

Pralka do koców z wełny owczej. Spadająca z góry woda siłą pędu obraca koce, które są poniżej w drewnianym kotle. Prawie jak w pralce... Proste?

A zaraz obok gorzelnia z dużym kotłem, a w nim palinka nabierana chochlą i nalewana do plastikowych butelek. Jeśli chodzi o kwestie smakowe - test organoleptyczny przeszła negatywnie. Na szczęście po paru dniach noszenia w plecaku udało się ją wymienić w górskiej bacówce na pyszną bryndzę (ser).Obiadek...

Dobijanie targu o placek drożdżowy. Poszedł, o ile pamiętam, za dwie lub trzy czekolady :D


W domku u Pani, która sześć zdjęć wcześniej robiła sobie obiad na dworze, na kuchni polowej :)Ciekawa konstrukcja studni zrobionej ze zrębów drewnianych.Chyba woły.

Bacówka "Pod Gwiazdami"


Świnia wysokogórska (bo pasła się wysoko w górach;)Torajaga i wyjście na Torajagę przy użyciu czterech kończyn i pomagając sobie podciągając się zębami.


Rozbijanie obozu.


Tam w dole jest kopalnia. Były duże otwory w zboczach i co chwilę ciężarówki coś z nich wywoziły. Może złoto... :)


Jeden z przedstawicieli młodych rumuńskich pasterzy natrętnie biegający za turystami i nawołujący "chocolate, chocolate" albo "cigarettes, cigarettes"...


Klasyczna Dacia pickup służąca do transportu cywilnego

A tu zdjęcia z "żywego skansenu" (nazwy tego tradycyjnego regionu nie pamiętam). Warto zwrócić uwagę na ubiór (szczególnie czapki mężczyzn), drewniane bramy i inne konstrukcje budowlane (drewniane).
Cyganie. Zdjęcia obozu nie udało się zrobić, bo dzieci zaczęły nas gonić :DTo jest chyba zdjęcie z Baia Mare (pierwsze miasto po przekroczeniu granicy wegiersko-rumuńskiej).Kluż-Napoka (Kluż, Cluj-Napoca). 3. co do wielkości miasto w Rumunii.Generalnie poruszaliśmy się po Transylwanii (żadnego zamku jednak nie zwiedziliśmy i nic nas nie pogryzło), Kotlinie Sibiu, Alpach Rodniańskich i rejonie Bihor. Nazw i innych szczegółów pamiętam mało :( Aparat mocno szwankował, co odbiło się na małej ilości zdjęć. To był rok 2003.